GÜNEŞİ GÖREMEDİM DİYE AĞLARSAN, YILDIZLARIDA GÖREMEZSİN.

Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar.

Komedi ve dram bir arada olabilir mi evet olabilir.Bu başyapıt film benim en çok etkilendiklerim arasında..Müziği, başroller herşeyiyle bir bütün. Ruhuna dokunan filmlerden.

“Can Dostum”un César Ödüllerinde sekiz dalda ödüle aday gösterilmesi ve Omar Sy’ın César Ödülüne layık görülen ilk siyah oyuncu olmasını da filmin değindiği sınıfsal farklılıkları ustalıkla tartışmasına değil ana akım Fransız Sineması’nın Oscar-vari bir hassasiyetle tatlı sularda politikleşmesine bağlayabiliyoruz.

Her şey bir yana, Driss rolündeki performansıyla Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde de ödüle layık görülen Omar Sy, gerçekten de filmin yıldızı. Kendisini canlandırdığı karaktere bütünüyle kaptıran yetenekli oyuncu, filmin yer yer durağanlaşan ritmini bir anda hareketlendirmeyi başaran ve seyirci ile etkileşime girmekten çekinmeyen bir enerjiye sahip. Sy’ın performansı hem Driss’in kanlı canlı bir karaktere dönüşmesi hem de Driss ve Philippe arasındaki arkadaşlığın nasıl şekillendiğinin anlaşılması için vazgeçilmez bir unsur. Dolayısıyla Omar Sy, “Can Dostum”u esaslı bir film yapan en önemli bileşen belki de.

Sonuç olarak, “Can Dostum” sınıfsal farklılıkları irdeleyen politik yanı kuvvetli bir çalışma değil, popüler kültüre mal olmuş eğlenceli bir seyirlik olarak izlendiğinde seyredenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir film. Özellikle Omar Sy’ın filmin her sahnesini dolduran performansı sayesinde film son derece sürükleyici bir çalışma haline geliyor. İyi vakit geçirmek için ideal bir tercih olabilir.

Ve filmden güzel bir melodi:

 

/wp-content/uploads/2016/09/Can-Dostum-2.jpg/wp-content/uploads/2016/09/Can-Dostum-2-150x150.jpgokalenderAna SayfaFilmGenel2011 Filmleri,Dram filmleri,komedi filmleri,mutlaka izle,Popüler FilmlerGÜNEŞİ GÖREMEDİM DİYE AĞLARSAN, YILDIZLARIDA GÖREMEZSİN. Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss'i evine yatılı yardımcı olarak...Fun Blog